K-CM–liigan avajaistapahtuma kokosi lähes 200 nappulaliigapeluria perheineen Klaukkalan urheilukeskukseen sunnuntaina 16.5.2010 klo 10-12
K-CM–liiga avasi kautensa Klaukkalan urheilukeskuksessa sunnuntaina 16.5.2010. Avajaistapahtuman aluksi oli yhteinen alkulämmittely Klaukkalan tekonurmella. Fröbelin Palikoiden Sutsi Satsi Satsaan tahdissa tehdyn alkujumpan jälkeen tekonurmella, Klaukkalan urheilukeskuksen hiekkakentällä ja Klaukkalan ala-asteen hiekkakentällä jokainen ikäluokka pelasi pienpelejä tunnin ajan. Isät, äidit, siskot ja veljet kannustivat kentän reunoilla.
Avajaistapahtuman lopuksi NJS–perheen nuorimmat futarit nautiskelivat pillimehut ja jäätelöt aurinkoisessa kesäsäässä. Kysyttäessä niin prinsessa- kuin poikapelaajilta, oliko avajaistapahtumassa kivaa vastaus tuli kuin yhdestä suusta: ”Joo!”





