Seuratiedote koronatilanteesta ja yt-neuvotteluiden käynnistämisestä, päiv. 25.3.2020 klo 12.00.

 In Etusivu, Korona, NJS

Nurmijärven Jalkapalloseura ry on pakotettu käynnistämään yt-neuvottelut koko henkilöstön lomauttamisesta.

Lomauttamisella haetaan reilua puolta tarvittavista säästötoimista, toista puolta seura hakee mm. hallin laina- ja leasing vapaista, vuokranalennuksista, maksuaikapidennyksistä, sekä Palokärki-tukitaulun myynnistä.

Seuralla on pakollisia juoksevia kuluja, jotka ovat voimassa vaikka urheilutoiminta on keskeytettynä. Näitä ovat mm. järjestelmämaksut, vuokrat, vakuutusmaksut, laitteistomaksut yms.

Näiden kulujen kattamiseksi ja seuran tulevaisuuden turvaamiseksi tarvitaan monipuolisesti toimenpiteitä.

Poikkeuksellisessa tilanteessa tarvitaan yhtälailla niin sopeuttamistoimia mm. lomautusten ja maksusiirtojen kautta, lisämyyntituloja mm. Palokärkitaulun ja kausikorttien kautta sekä jonkinlaista joukkuemaksuliikennettä urheilutoiminnan katkosta huolimatta. Lisäksi seura varautuu mahdollisen ylimääräisen tukimaksun keräämiseen jäsenistöltä loppuvuodesta, mikäli se on seuran taloudellisen pystyssä pysymisen kannalta välttämätöntä.

Raskaita toimia ja aikoja, mutta tästäkin päästään yli – yhdessä.

Recommended Posts